Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna ? Postaram sie „ tak po ludzku” na to pytanie odpowiedzieć.
Trzeba zacząć od tego, że emocje rodzące się w naszym mózgu są samoczynną reakcją człowieka na jakieś zdarzenie. Zarówno te potocznie uznawane za „dobre” jak i te uznawane za „złe” pełnią ważną funkcje w naszym organizmie — motywują nasze zachowania, informują nas, że dzieje się coś istotnego, ostrzegają nas o nadchodzącym zagrożeniu. Są pobudzane przez coś lub kogoś WAŻNEGO dla nas.
Z BIOLOGICZNEGO PUNKTU WIDZENIA wzbudzona emocja powinna utrzymywać się w naszym organizmie od kilku do kilkudziesięciu sekund – powinna mieć charakter przejściowy.
Jeśli jednak taka emocja jak np. „złość” jest nieustannie pobudzana przez nasze analizowanie sytuacji, interpretowanie, wartościowanie czy ocenianie, zaczyna być odczuwana przez nas nadmiarowo, trwa dłużej i trudniej jest nam ją regulować. Przeżywamy ją dłużej co może utrudniać nam funkcjonowanie.
Dlatego powinniśmy nauczyć się:
- rozpoznawać emocje w momencie gdy się pojawiają w nas czy innych osobach
- nazywać je (lista emocji jest długa) – Zobacz PDF
- adekwatnie na nie reagować
- świadomie nimi kierować, zarządzać tak by motywowały nas czy inne osoby do prawidłowych zachowań
Kształtując w ten sposób naszą INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ.
Już w latach 90 na podstawie licznych badań i za sprawą książki Daniela Golemana inteligencji emocjonalnej przypisano ogromny wpływ na nasze życie .Wykazano , że inteligencja emocjonalna wraz z innymi czynnikami ( takimi jak czynniki społeczne) aż w 80% procentach decyduje o naszych sukcesach życiowych, przy zaledwie 10-20 % udziale inteligencji poznawczej (IQ). Popularne stało się stwierdzenie Gardnera „ Wiele osób o ilorazie inteligencji powyżej 160 pracuje dla ludzi o ilorazie inteligencji nie przekraczającym 100, jeśli ci pierwsi odznaczają się słabą, a ci drudzy wysoką inteligencją interpersonalną”.
Tak więc nasze IQ może pomóc nam dostać się na studia, ale to nasze EQ pomoże nam poradzić sobie ze stresem związanym ze zdawaniem egzaminów, z adaptacją w nowym środowisku czy z budowaniem nowych relacji. IQ i EQ powinny tworzyć tandem- są najbardziej efektywne, gdy wzajemnie się uzupełniają.
W czym pomoże Ci inteligencja emocjonalna ?
5 powodów, dla których warto ją rozwijać.
1. Będziesz lepiej sobą zarządzał. Będziesz w stanie kontrolować impulsywne uczucia i zachowania oraz dostosowywać się do zmieniających się okoliczności.
2. Pogłębisz samoświadomość — rozpoznasz własne emocje i dostrzeżesz ich wpływ na myśli i na swoje zachowanie.
3. Wzmocnisz kompetencje społeczne — staniesz się empatyczny. Będziesz rozumiał emocje , potrzeby, obawy innych osób. Będziesz umiał patrzeć na sytuacje, zdarzenia „ich oczami” – z ich punktu widzenia. Będziesz umiał lepiej współdziałać w grupie.
4. Będziesz lepiej zarządzał relacjami, czyli nawiązywał wspierające relacje oraz asertywnie i nieraniąco komunikował się. Da ci to możliwość inspirowania innych do współdziałania i unikania konfliktów.
5. W czasach dużej zmienności i nieprzewidywalności będziesz łatwiej adaptował się do zmian.
KOMPETENCJE PRZYPISANE EQ SĄ UZNAWANE ZA KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI.
Dlaczego tak się dzieje?
- Wykonywanie wielu czynności przejęły komputery, maszyny, sztuczna inteligencja. Mocniej wykorzystujemy technologię. Mamy łatwy dostęp do informacji, w związku z tym potrzebni są ludzie, którzy potrafią z tego korzystać.
- Duża zmienność w wielu dziedzinach naszego życia jest już faktem, a nie wszyscy potrafią sobie z nią radzić. Lepiej do zmian przystosowują się osoby o wyższej inteligencji emocjonalnej. Rynek pracy potrzebuje ludzi gotowych do zmian.
- W dobie różnorodności pokoleniowej w organizacjach najbardziej pożądani są szefowie, którzy potrafią motywować, integrować i doceniać zespół. A w strukturach tych zespołów cenione osoby, które potrafią się komunikować, mobilizować siebie i innych ,współpracować i rozwiązywać konflikty.
Nie da się tych kompetencji zastąpić żadną aplikacją czy szybszym łączem internetowym. Ich rola jest kluczowa OD NAJMŁODSZYCH LAT, także w środowisku szkolnym.
Jest ona też WAŻNYM ELEMENTEM W ZAPOBIEGANIU KRYZYSOM ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
I pamiętajmy ! Inteligencji emocjonalnej możemy się nauczyć i możemy ją rozwijać.