Wdrażanie zmian w życiu dla wielu z nas bywa trudne . Warto więc się do nich odpowiednio przygotować być może, skorzystać nawet ze wsparcia profesjonalisty
Postanowiłeś zapisać się na kurs języka angielskiego. Czujesz, że to dobra decyzja - rozwiniesz swoje kompetencje językowe, będziesz pewniej czuł się podczas podróży zagranicznych, zdobędziesz lepiej płatną pracę. A jednak czujesz też lęk, niepewność i niepokój.
Zawodowo nie rozwijasz się, to co robisz jest mało ambitne, nie daje Ci satysfakcji.
Coraz częściej ogarnia Cię zmęczenie, znudzenie, frustracja i niechęć chodzenia do pracy. Czujesz, że powinieneś ją zmienić na bardziej ambitną, dającą poczucie, że robisz coś wartościowego dla świata. Ale tego nie robisz.
Paraliżuje Cię perspektywa ZMIANY !
Jak mawiał Heraklit z Efezu: „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”.
Wszyscy mamy świadomość, że oznacza ona dla nas rozwój, nowe doświadczenia, nowe relacje. Zmiana daje nam szansę na spełnienie naszych ambicji i samorealizację. Nawet ta wymuszona. A mimo to, tak trudno przychodzą nam DECYZJE O ZMIANIE.
Co nas powstrzymuje przed wdrażaniem zmian ?
1. Odczuwanie LĘKU PRZED ZMIANĄ. Czujemy niepokój przed nieznanym, przed ewentualnymi trudnościami, przed opuszczeniem naszej strefy komfortu. „Uciekamy” przed decyzją o zmianie, bo budzi w nas lęk, ale lęk nas nie opuszcza, bo odczuwamy go w związku z tym, że nic nie robimy w kierunku jej dokonania .
2. Trudność w podjęciu decyzji. Nie wiemy tak do końca czego chcemy. Czujemy, że zmiana jest nam potrzebna, lecz zadajemy sobie pytanie: na co chcemy zmienić aktualny stan ? Popadamy w fazę deliberacji- rozpatrywania naszych potrzeb, marzeń, predyspozycji.
3. Brak czasu. Często jest też tak, że czujemy potrzebę zmiany, wiemy czego dla siebie chcemy, lecz uwikłani w codzienne obowiązki, naukę czy pracę nie podejmujemy koniecznych kroków i nie pogłębiamy wiedzy na temat tego, jakie one powinny być.
Jak pokonać przeszkody blokujące wdrażanie zmian?
- Oswoić lęk przed zmianą. Aby to zrobić należy zrozumieć jego rolę. Lęk w tym kontekście wiąże się z przewidywaniem zagrożenia, które może, ale nie musi zaistnieć. Pełni funkcję OSTRZEŻENIA. Dzięki temu możemy lepiej się przygotować na to co nas czeka. Możemy lepiej przyjrzeć się temu co nas niepokoi i znaleźć sposoby na wyeliminowanie zagrożeń. Lęk pełni więc dla nas rolę ochronną. Zawsze będzie towarzyszył nam w sytuacjach, co do których nie jesteśmy pewni, jak się potoczą.
- Rozwiać trudności w podjęciu decyzji. By to zrobić, należy się „zatrzymać”. Zastanowić się, w czym jesteśmy dobrzy i robienie czego sprawia nam przyjemność ? Jakie są nasze uświadomione lub nie talenty ? Ocenić to co do tej pory było pozytywne i nie chcę tego zmieniać albo było pozytywne na pewnym etapie a w kolejnym chcę to zmienić. Przeanalizować to co było negatywne, niespójne z moimi wartościami i poszukać tego „co moje”.
- Ocenić czy BRAK CZASU jest faktyczną przeszkodą, czy jednym z wielu przekonań powstrzymujących Cię przed wdrożeniem zmiany. Samo stworzenie „planu działania” już przybliży Cię do osiągnięcia celu związanego ze zmianą. Przyjrzenie się temu, co Cię do niej motywuje, jakie korzyści osiągniesz z dokonania tej zmiany i temu co będziesz z tego miał jeśli się na nią nie zdecydujesz.
Tak więc, wdrażanie zmian nie musi być trudne jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy.
Wzmocnimy swoją WIARĘ W SIEBIE by ta pchała nas do poszukiwania większych wyzwań i osiągania FLOW.