Kiedy misją twojej pracy jest rozwijanie innych, pogłębianie samoświadomości i umiejętności kierowania emocjami, na drodze swojej spotykasz wielu, wspaniałych ludzi, którym EMOCJE I UCZUCIA są równie bliskie.

Tak poznałam Olenę. Służbowe spotkanie. Rozmowa o warsztatach coachingowych, w jednej z lubelskich bibliotek  i... przypadkowo poznana

ARTYSTKA – GRAFICZKA, która właśnie kończy swoją wystawę.
Krótka wymiana zdań przeradza się w długą rozmowę o wyrażaniu emocji, uczuć i o tym, jak wpływa na tę umiejętność nasza inteligencja emocjonalna. Poruszamy także kontekst dzisiejszej młodzieży, która boryka się z wieloma problemami zdrowia psychicznego oraz rodziców, którzy nie są gotowi na to, by w porę zauważać wysyłane sygnały.
I nie chodzi tu absolutnie o to, by krytycznie oceniać MŁODYCH, czy ich RODZICÓW. Żyjemy w czasach dużego tempa zmian, konieczności ciągłego adaptowania się do nich, czasu wielu zagrożeń i niepokojów oraz szalonego postępu technologicznego. I jedni i drudzy mogą mieć z tym problem. Rodzice, bo nie zawsze nadążają, bo żyją pod wielką presją, w ciągłej niepewności i z zachwianym poczuciem bezpieczeństwa. Rodzice, którzy wychowywani byli w przekonaniu, że wyrażanie emocji, mówienie o nich, ustosunkowywanie się do nich – jest zbędne, a wręcz niewskazane. I młodzi, którzy na swoim etapie rozwoju nie wykształcili sobie jeszcze mechanizmów obronnych i strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Cykl „Kształty uczuć”, wykonany techniką linorytu punktowego, będący odpowiedzią na pytanie:

(…) czy da się mówić o kształtach uczuć, jako pewnych formach wizualnych . Mówiąc o „kształcie” w odniesieniu do uczuć człowieka, warto rozróżnić dwa aspekty: 1). samo istnienie uczucia, które nie tyle posiada formę, ile właśnie jest formą, czyli chwilowym lub trwałym układem życia wewnętrznego człowieka, a 2). jego przejaw zewnętrzny, czyli kształt cielesny, poprzez który uczucie się jawi, dając się poznać w postaci mimiki lub gestu drugiej osoby (…)
Zbiór dzieł, który dostarcza taką MOC emocji, że myśli się o nich przez kolejne dni i tygodnie. Dzieł, które mówią:
(…) Gest nie tylko przekazuje uczucia i stany konkretnego człowieka, ale może też stawać się ich uogólnionym symbolem.
(…) Wystarczy natomiast zarysować ręce oddzielone od reszty ciała, a zaczynają one żyć własnym symbolicznym życiem. Już nie odsyłają widza do konkretnego człowieka, lecz do uczucia lub czynu, których są wcieleniem.
... EROS jak i prośba (LITE) jest uznaniem swej potrzeby i otwarciem się na to dobro, którym jest dla nas inny człowiek. Eros otwiera drzwi do wnętrza innego człowieka, pozwala go poznać, „wejść” w niego i stać się jednością (…)
(...) Z innej zaś strony, przez ten swój zdobywczy charakter, skierowany na własne dobro, a nie na dobro drugiego człowieka, eros jest narażony na niebezpieczeństwo przybrania kształtów egoizmu i chciwości. Sposobem na uniknięcie takiego zwyrodnienia jest dla niego zmiana kierunku: z pozyskania dóbr na ich udzielenie, a więc przekształcenie się w agape („AGAPE")



🍃 Moja refleksja:
Nigdy nie wiesz co przyniesie ci dzień. Zwykły z pozoru z pozycji kalendarza, może przerodzić się w dzień, o którym z ogromnym entuzjazmem chcesz opowiadać znajomym i nieznajomym przez kolejnych -naście…

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Możesz zarządzać swoimi preferencjami dotyczącymi wykorzystywania plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej.